Vánoce bez stresu: Užijte si svátky na maximum

Stres levl milion na všech frontách...
11940

Stihnout vše v práci, nakoupit dárky, uklidit, vše připravit, nachystat a ještě u toho všeho myslet na to, abychom vypadali, co nejlépe. Prostě vánoční kolotoč se vším všudy. 

Jak to všechno zvládnout a nezbláznit se?

1. Klid. Tak v první řadě je nejlepší, "hodit se" do klidu. Nic není tak šílené, jak se to na první pohled může zdát. Nastavte si to v hlavě tak, že nejdůležitější je přece vaše pohoda a váš klid. Nikdo by určitě neocenil, kdybyste se ke stromečku přiřítili unavení a úplně bez energie. Pokud nebudete v pohodě a klidu vy, nebudou takové ani vaše Vánoce. Myslete na to!

2. Co se nestihne, se zkrátka nestihne. Hlavu vám nikdo neutrhne. Tak třeba nebudete mít dokonale umytá okna nebo vám bude chybět jeden druh cukroví. Na tom přece nesejde. Důležité je, že budete mít kolem sebe ty, na kterých vám nejvíc záleží.

3. Plán. Stále máte ještě čas si zbytek věcí naplánovat. Udělejte si kávu, sedněte si, odložte telefon a naplánujte si vše, co ještě chcete stihnout. Snažte se vše dělat postupně a logicky - z bodu A do bodu B. Není nic horšího než zběsilé pobíhání po městě sem a tam.

4. Odpočiňte si. Ano, právě teď když jste v tom největším shonu si ukradněte alespoň hodinu pro sebe, kdy se nadechnete a relaxujte. I půl hodina pomůže. Věřte nám!

5. Nesnažte se všem zavděčit. Neslibujte, že uděláte práci za někoho, když ještě sami nejste hotoví. Přivedli byste se tak do zbytečného stresu navíc.

6. Nesehnali jste všechny dárky? Nevadí! Vaši blízcí určitě ocení vše, co od vás dostanou, i když to třeba není úplně tak, jak jste si to představovali. Důležité je, že to dostali od vás a z lásky. 

7. Nebojte se říct si o pomoc. Víte, že opravdu nestihnete uklidit? Nebojte se objednat si paní na úklid. Ne, není to nic špatného. Vy ušetříte spoustu času, nervů a ten pocit, když se vrátíte do uklizené domácnosti - k nezaplacení.

8. Nehádejte se. Všudypřítomný stres nahrává nejrůznějším hádkám a zbytečnému řešení malicherností. Nenechte se vytočit a zachovejte chladnou hlavu.

9. Nezapomeňte na sebe. I když to bude ve spěchu, dojděte si na manikúru nebo na kosmetiku. Alespoň trochu hýčkání si v tomhle shonu určitě zasloužíte.

10. Vánoce podle vašich představ. A na závěr to nejdůležitější. Udělejte si Vánoce podle VAŠICH  představ. To, že vaši sousedi mají pěti chodové menu a dvacet druhů cukroví ještě neznamená, že vy to musíte mít stejně. Jsou to vaše Vánoce, tak se držte svých tradic i kdyby třeba nebyly vůbec tradiční.