Jak se zbavit negativních myšlenek? Je to snadnější, než se může zdát

Mně je to přece jedno!
13169

Vůbec mi nevadí, co právě řekla. Nezáleží mi na tom!... Jistě – namlouvat si to můžeme. Ale nakonec o tom přesto přemýšlíme často celé hodiny. Může jít například o hloupý komentář týkající se našeho nového outfitu. Máte to také tak? Pak je nejvyšší čas pořídit si hroší kůži!

„Co to máš na sobě?“ Taková otázka se nás většinou dotkne. Ale proč vlastně? „Zjistěte nejdříve, proč vás výroky tohoto typu tolik zasáhnou,“ radí psychoterapeutka Bärbel Wardetzki, autorka knihy „Mě hned tak někdo neurazí“. Nepřipomíná vám výše zmíněný komentář třeba, že máte na bocích pár kil navíc? Pak na něj budete samozřejmě citlivější.

Ve většině případů neprávem! Často to totiž váš protějšek vůbec nemyslí špatně. Možná chtěl prostě vědět, kde jste si koupila své nové šaty. „Co to máš na sobě“ je prostě jen otázka. „Teda, ty jsi v tom ale TLUSTÁ!“ slyšíte jen vy! Rada odbornice: „Vyberte si z věty jen fakta a pak teprve na otázku klidným tónem odpovězte.“ Řekněte třeba vesele: „Své nové šaty!“ – a potlačte uražené: „Do toho ti nic není!“ Tomu, kdo otázku vyslovil, pak nezbude nic jiného než svůj dotaz upřesnit. Většinou se potom ukáže,  že tím nic zlého nemyslel!

A pokud přece jen ano? Když vás někdo rozčiluje, popichuje, nebo vám chce dokonce svými výroky cíleně ublížit? Pak vám pomůže následující trik: „Představte si, že máte brnění, které propouští jen pozitivní věci a všechno negativní odráží,“ radí B. Wardetzki. Drzý výrok muže v tramvaji („Musíte se tak roztahovat?“) k vám tak vůbec nepronikne! Kompliment vaší kamarádky („Člověče, ty dnes zase úplně záříš!“) naopak uvítáte! Tak se nabijete pozitivní energií a budete odolnější vůči verbálním útokům.

Jedno byste si přitom měla určitě uvědomit: „Zpravidla je to ten druhý, kdo má problém,“ vysvětluje B. Wardetzki. „Bereme to ale příliš osobně, a tím se negativní energie stává problémem naším.“ Po pravdě, nenašel by si neustále kritizující kolega („Stojíte si zase na vedení, paní Novotná?!?“) vždycky něco ke kritizování? No vidíte.

A pokud drama ve své hlavě přesto přestanete mít pod kontrolou, nejlepší je udržet si odstup – a to doslova: zkrátka běžte ven, udělejte si kolečko kolem bloku, zhluboka dýchejte a myslete na příjemný večer. Na samém dně skutečností totiž hned uvidíte, že je to všechno jen z poloviny tak zlé, než se zpočátku zdálo…

 

Photo by Simon Maage on Unsplash