Jak efektivně zvládat dlouhodobý home office? Poradíme vám

Doba covidová přináší mnoho výzev. Jedna z nich se týká zvládnutí home-office, jenž se během pandemie stal pro spoustu lidí rutinou.
13265

“Na jedné straně trávíme víc času doma s rodinou, na straně druhé ztrácíme work-life balance,” říká psycholožka a koučka Silvia Langermann. Jak se přizpůsobit novému pracovnímu stereotypu? Jak přeměnit vlastní domácnost na pohodlnou kancelář a mít efektivní pracovní výsledky? Objevte tři jednoduché tipy, které vám pomůžou zvládat práci z domu s přehledem.

Doma máme tendenci dělat vše

Někdy se zdá, že výkon odvedený na home-office není efektivní. “Přirozenou tendencí je kromě práce věnovat svou pozornost dalším povinnostem jako zaskočit na poštu, uvařit nebo dokonce pracovat souběžně s tím, kdy si děti doma vyžadují naší pozornost,” upřesňuje zkušená psycholožka. Na druhou stranu se práce roztáhne na celý den, vytrácí se jasné hranice mezi prací a volnem. Někdo může propadnout workoholismu, jiný má naopak mizivý výkon. Jak si tedy nastavit rovnováhu, když někteří z nás se do kanceláří jen tak nevrátí? Silvia Langermann, lektorka online kurzu o Úspěšné kariéře, prozradila tři důležité rady.

Rada první: Vyčleňte si svůj pracovní prostor

Vytvořte si prostor, kde budete pracovat. Jasně, že občas odepíšete na email z postele nebo při vyzvedávání dětí ze školky. Ale při dlouhodobé práci z domu je potřeba mít svou domácí kancelář. Pokud nemáte pracovnu, najděte si tiché místo, kde vás spolubydlící nebo rodina budou rušit minimálně. A když někdo neustále okolo vás běhá, zkuste vykomunikovat své potřeby. Pomůžou i sluchátka.

Rada druhá: Nastavte si pracovní režim

Určete si svůj pracovní čas a dodržujte ho. Víme, že pohodlí domova bývá často překážkou efektivního home-office. Samozřejmě nemusíte pracovat na minutu přesně od osmi do čtyř, ale je důležité si své úkoly a práci rozložit tak, aby se vám zbytečně neroztáhla na celý den. Pokud během pracovní době uklízíte nebo si pustíte seriál, může to narušit soustředění. Práce z domu si vyžaduje sebedisciplínu. Je také dobré vysvětlit svým spolubydlícím, že vaše přítomnost doma neznamená, že máte dovolenou. Musí se naučit respektovat vaši pracovní dobu. “Stejně jako vy potřebujete vnímat své potřeby a nezahltit se množství úkolů jenom proto, že jste na home office,” Takto si dokážete udržet zdravý balanc mezi prací a ostatními aktivitami.

Rada třetí: Pečujte o své zdraví

Přirozené denní světlo je důležité nejenom pro oči, ale celkový biorytmus těla. Zvýšíte svou produktivitu tím, když budete pracovat u okna. Nebo se snažte strávit alespoň hodinu denně na čerstvém vzduchu, který vás nabije energií. Při práci na počítači dbejte na správný sed, aby display notebooku nebo počítače byl na úrovni očí. Na podložení použijte třeba knihy. Dělejte si pravidelné přestávky, aby vás pracovní povinnosti nezatlačili do emoční nepohody. Nezapomeňte se občas protáhnout nebo zacvičit. Je důležité, abyste měli každý den fyzickou aktivitu.

“Zamyslete se nad tím, co byste potřebovali proto, abyste mohli práci z domu vykonávat co nejlépe. A tyto podmínky si snažte pro sebe vytvořit a dodržovat” dodává koučka Langermann.

 

Photo by Vana Ash on Unsplash