8 tipů, jak bezpečně nakupovat dárky na internetu

Nakupovat na internetu je v poslední době trend. Děláme to téměř všichni a především to děláme rádi – obzvlášť před Vánocemi. V době pandemie navíc online nakupování představuje mnohdy jedinou možnost, jak obstarat některé věci. A rizika? Těch se bát nemusíte. Když dodržíte pár základních pravidel, nikdo si na vás nepřijde.
13291

Důvěřuj, ale prověřuj Před nákupem v internetových obchodech si ověřte důvěryhodnost každého e-shopu. Buď nakupujte jen u prodejců, které máte prověřené sami, nebo si o nich zjistěte další informace. Pomoci vám mohou i certifikační známky, např. SAOP nebo APEK. „U takových obchodů je větší jistota, že dostojí svým závazkům a také, že dodržují práva spotřebitelů, která vyplývají ze zákonů,“ vysvětluje právnička Petra Vymětalová.

Dejte si na čas

Kvalitně zpracované webové stránky jsou vizitkou každého prodejce. Pokud se v nabídce e-shopu nemůžete zorientovat, texty se vám zdají krkolomné a postrádáte kontaktní údaje, zbystřete. Zřejmě se jedná o podvodný obchod.

Pozor na padělky!

O důvěryhodnosti e-shopu vám napoví i samotné zboží. Pokud je jeho cena výrazně nižší než u konkurence, může se jednat o padělky. Dejte si také pozor na to, v jaké měně je cena uvedena. „Cena udaná v Kč, ale vyčíslená do posledního haléře prozrazuje automatický převod do zahraniční měny. Když například zahraniční e-shop, který evidentně česky „moc neumí“, nabízí slevu 90% na poslední dva kusy zboží, je to krajně podezřelé,“ upozorňuje Vincent Tomaško, který má v MONETA Money Bank na starost bezpečnost a prevenci finančních podvodů.

Dvakrát měř, jednou řež

Správný nákupní portál by měl nabídnout bezpečný přenos dat. Poznáte jej podle »https://« v adrese. Ve stavovém řádku by se zároveň měla objevit ikona zavřeného zámku nebo klíče.

Vybírejte prověřené obchody

Dejte přednost tuzemským obchodníkům. Stránky v češtině jsou přehlednější a v případě reklamace jistě oceníte, že e-shop má sídlo v České republice.

Nenechte se napálit

Každý internetový obchod by měl ze zákona na svých stránkách uvádět obchodní a reklamační podmínky. Nejedná se sice o žádné poutavé čtení, přesto je dobré si všechny tyto dokumenty pečlivě prostudovat. Jejich neznalost by se vám totiž v budoucnu mohla vymstít.

Neriskujte!

Pokud je to možné, plaťte veškeré internetové nákupy z jednoho účtu. „K bezpečnému placení slouží například on-line platební systém PayPal, který nevyžaduje posílání informací o vaší platební kartě obchodníkům,“ říká Tomaško. Platby na internetu pak povolujte pouze v okamžiku, kdy zrovna nakupujete.

Buďte pečliví

Archivujte si veškeré dokumenty. Ve chvíli, kdy se vám na obrazovce zobrazí potvrzení o nákupu, vytiskněte si jej, případně si udělejte „print screen“ obrazovky. Pohlídejte si také dodací údaje, které se objeví buď přímo na stránkách, nebo vám je obchodník posléze zašle e-mailem.

 

Photo by Brooke Lark on Unsplash